Życie codzienne

Życie codzienne

PODZIAŁ ZE WZGLĘDU NA PŁEĆ
 
 
W Arabii Saudyjskiej kobiety nie mają prawa do tego aby prowadzić samochody ani inne pojazdy mechaniczne na drogach publicznych .Miejsce na przodzie w samochodzie może zająć kobieta tylko wtedy, gdy kierowcą jest jej mąż, ojciec, brat lub inny członek bliskiej rodziny.
W sklepach, centrach handlowych czy restauracjach wygląda to podobnie. Do kas prowadzą zwykle dwie kolejki, rozdzielone parawanem-jedna dla mężczyzn, a druga dla kobiet. Specjalne piętra są w centrach handlowych, gdzie mężczyźni nie mają prawa wstępu w przeciwieństwie do kobiet.  Restauracje są podzielone na sektory dla rodzin i dla mężczyzn,które składają się z wielu pomieszczeń oddzielonych kotarą.

 
POGRZEB
 
 

 
Początkowo islam miał negatywny stosunek do oddawania czci zmarłym.Z biegiem czasów wznoszenie grobowców stało się jednak normą.Kobiety na pogrzebach nie były mile widziane,było to niedopuszczalne.Obecne na pogrzebach były profesjonalne płaczki,które sugestywnymi gestami i szlochami wyrażały swój żal po odejściu tego człowieka.
Dziś wyznawcy islamu dążą do tego, aby ich zmarli byli pochowani nie później niż 24 godziny po śmierci. Dłuższy pobyt zwłok według wierzeń grozi uwięzieniem duszy zmarłego w jego ciele i poważne kłopoty z dotarciem do raju.

Rzadko wyznawcy islamu wnikają w przyczyny zgonu, gdyż wierzą, że Bóg ,czyli Allah chciał czyjejś śmierci.Ludzie nie powinni wnikać w to, jaki sposób śmierci wybrał dla danego zmarłego. Nie są znane w tym kręgu kulturowym sekcje zwłok, które bywają główną przyczyną opóźnień pochówków np. w Europie.

Ze względów na szybką organizację uroczystości pogrzebowych, o miejscu pochówku decyduje miejsce, w których doszło do śmierci – pogrzeb odbywa się w pobliżu miejsca zgonu. Tylko bogaci muzułmanie praktykują przewożenie zwłok do miast rodzinnych zmarłego i do mogił rodzinnych. Transport zwłok do innych krajów zdarza się wśród wyznawców islamu wyjątkowo rzadko. Ma to miejsce np. w przypadku członków grup rządzących lub rodzin królewskich.

Ciało zmarłego, umyte i ubrane, owija się w tkaninę, bez używania trumien, składa się do grobu ziemnego. Zasypany grób rzadko pokrywa się dodatkowymi ozdobami, poza cienką, kamienną płytą z wyrytym imieniem i nazwiskiem zmarłego. Często pomija się daty urodzenia i śmierci. Niekiedy opisuje się okoliczności śmierci.




PROWADZENIE INTERESÓW A MODLITWA


Zasady panujące w krajach muzułmańskich odnoszą się również do prowadzenia interesów. Według prawa Koranu,  każdy pobożny muzułmanin musi odbyć modlitwę 5 razy dziennie.W Arabii Saudyjskiej te pięć razy w ciągu dnia urzędy,przedsiębiorstwa i sklepy są zamykane ze względu na modlitwę. Jest to dużym utrudnieniem w trakcie spotkań służbowych. W miejscach publicznych takich jak np.lotniska, urzędy czy sklepy znajdują się specjalne pomieszczenia,które są przeznaczone do modłów.Nie obowiązują konkretne godziny modlitw, zależy to od pory roku.Pierwsza ma miejsce przed wschodem słońca, następna o świcie.

Czas modlitwy to ok. pół godziny.Rozpoczynana jest przez muezzina głośnym nawoływaniem. Ruch na ulicach się nie odbywa, mieszkańcy są pogrążeni w modlitwie.




 
RODZINA
 
 
 
 
 
Od zawsze celem życia kobiet muzułmańskich było wyjście za mąż i urodzenie dzieci,najlepiej synów.Jednym ze sposobów przyspieszania porodów było dawanie kobietom do trzymania magnesu albo przywiązanie do ich nóg skóry węża. Dziś relacje między kobietą i mężczyzną są bardzo ograniczane. Wynika to głównie z tradycji oraz Koranu. Kobiety niezamężne nie mogą spotykać się z obcymi mężczyznami. Małżeństwa do dnia dzisiejszego są zawierane ,planowane przez ojca rodziny. Istnieje wiele zasad określających zachowanie kobiet w miejscach publicznych.




 
EDUKACJA
 
 
Edukacja zaczyna się od przedszkola, następnie jest 6 lat szkoły podstawowej, trzy lata szkoły średniej i trzy lata liceum.
Pierwsza szkoła żeńska została zbudowana w 1964r. Obecnie edukacja jest dostępna dla wszystkich dziewcząt  i kobiet w kraju. Wiekszość studentow to dziewczyny.Po zakończeniu edukacji podstawowej, studenci mogą uczęszczać zarówno do szkół średnich ,jak również do szkół zawodowych.
  
Rząd wciąż dąży do podnoszenia poziomu standardów narodowego systemu edukacji. Ogromny postęp w szkolnictwie został osiągnięty poprzez podniesienie jakości szkolenia nauczycieli, ulepszenie systemu oceniania uczniów oraz zwiększenie stopnia wykorzystania nowoczesnych pomocy dydaktycznych, w tym szczególnie istotne było wprowadzenie komputerów do programu nauczania już na poziomie szkół średnich. Usprawniono również administrację systemu edukacji poprzez przekazanie części kompetencji i środków do organów administracji lokalnej.
Chcąc umożliwić naukę uczniom saudyjskim mieszkającym za granicą podjęto wysiłek utworzenia 3 instytucji edukacyjnych w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Uczniowie tych szkół oprócz typowego programu nauczania są zaznajamiani z naukami islamu i uczą się języka arabskiego.
 
 
 
  
 
GRY TOWARZYSKIE
 
 
Niegdyś najbardziej rozpowszechnioną grą towarzyską Arabów były kości.Mimo zakazu hazardu,granie na pieniądze nie było rzadkością.Do popularnych rozgrywek należały również szachy ściągnięte z Indii.Wśród gier wymagających sprawności fizycznej znalazło się polo,mniej wysublimowaną rozrywką były zapasy, które nie raz kończyły się wybijaniem zębów i łamaniem kości.
 
 
 
 
STROJE
 
Kiedyś stroje mieszkańców imperium Abbasydów zależały od miejsca ich zamieszkania i statusu społecznego.Mężczyźni nosili na głowie wysoką,filcową czapkę zwaną kalansuwa albo turban.Była okryciem głowy podczas bitew.Arabowie zakładali szerokie spodnie ,koszulę albo dwie, kaftan.Teolodzy nosili pelerynę przykrywającą głowę i ramiona.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
To co składa się dziś na ubiór Arabów  :

Abaja- szeroki,luźny płaszcz bez rękawów , okrycie wierzchnie noszone przez mężczyzn;
Agal- specjalny krążek wykonany ze sznurka (najczęściej z koziej sierści), służący do utrzymania na głowie kefiji
Burka-rodzaj nieprzezroczystego przykrycia głowy, noszonego dodatkowo oprócz chusty przez muzułmanki
Burkini  – kostium kąpielowy  przeznaczony dla muzułmanek i kobiet z innych kultur, których religia zabrania odsłaniania wielu części ciała.
Czador-zewnętrzny strój, noszony przez kobiety
Galabija-tradycyjna szata mężczyzn arabskich.
Hidżab-noszona przez kobiety chusta - kwadratowa, zakrywająca włosy, uszy i szyję, jednak nie ramiona i twarz
Kefija-tradycyjne arabskie nakrycie głowy.
Kwef-określenie zasłony na twarz noszonej przez muzułmanki.
Nikab-to noszona przez muzułmanki jako część hidżabu zasłona na twarz
Turban-męskie nakrycie głowy
 
 


URODA

 
 
Kobiety rzadko opuszczały swoje domostwa, a gdy to robiły zakrywały się licznymi chustami utkanymi z jedwabiu,bawełny lub lnu.W domu mogły prezentować w pełni swoje wdzięki.Kobiety podkreślały na czarno oczy, nosiły mnóstwo biżuterii-kolczyki,bransoletki ,które podczas poruszania się wydawały charakterystyczne dźwięki. Włosy splatano w warkocze,a na głowie noszono diademy. Dbając o urodę kobiety odwiedzały w wyznaczone dni łaźnie.Składały się z pomieszczeń wyłożonych mozaikami, z gorącą i zimną wodą. Dla kobiet wizyta w łaźni była okazją do depilacji specjalną pastą,regulowania brwi za pomocą jedwabnej nitki oraz farbowania włosów henną. Łaźnia od wieków stanowiła doskonałe miejsce do przyjrzenia się ewentualnym kandydatom na żonę.Tam prezentowały się przyszłym swatkom i matkom kawalerów.
 
 
 
 
 
Makijaż arabski :



DOM


Przeciętny dom w średniowiecznym Bagdadzie składał się z ciągu pomieszczeń okalających centralny dziedziniec.Często posiadał kanalizację oraz studnię, okna były zasłonięte maszrabijami, czyli ozdobnymi kratami pełniącymi funkcję żaluzji.Latem mieszkańcy schodzili do piwnic zwanych sirbadami,z powodu wysokich temperatur.Podłoga bagdadzkiego domu wyłożona była kobiercami,a biedniejszych domów matami.Nie było stołu, jedzenie podawano na tacy miedzianej.Siadano na poduszkach kładzionych na materacach.Goście spożywali posiłki tylko prawą dłonią, po uprzednim umyciu.

 
 
 

 
KUCHNIA
 
 

W okresie panowania Abbasydów kuchnia arabska stała się bardziej wyrafinowana.Spożywano wszelkiego rodzaju mięsa, poza wieprzowiną, którą uważano za nieczystą.W menu można było spotkać potrawę znaną Arabom od zarania dziejów,a mianowicie mięso wielbłąda.Islam zakazywał spożywania alkoholu.Mimo to ,alkohol nie był rzeczą nieznaną.Wyrobem wina oraz prowadzeniem tawern zajmowali się chrześcijanie i żydzi.Kronikarze donoszą, że w Kairze w okresie prześladowań tych religii rozwścieczony tłum zabierał wino z ich domów,rozbijał i wylewał na ulicy.Takie rozruchy kończyły się często zbiorowym pijaństwem.
 
 
  Charakterystyka kuchni arabskiej
Dla Arabów duże znaczenie ma wspólne spożywanie posiłków w gronie rodzinnym. To wspaniała okazja do spędzenia czasu z najbliższymi. Każdy posiłek był jedzony razem, jednak obecnie, ze względów praktycznych, w wielu rodzinach śniadanie ma nieco luźniejszy charakter. Wspólne biesiadowanie zostało ograniczone do obiadu, który stanowi największy i najbardziej obfity posiłek w ciągu dnia.
Muzułmanie nie jedzą wieprzowiny i nie piją alkoholu. Dużą popularnością cieszy się kawa.
Kuchnia arabska jest bardzo niejednolita, ale stanowi ciekawą propozycję kulinarną dla miłośników wegetarianizmu.Arabowie są bardzo oszczędni- żaden ze składników nie może się zmarnować.
 
Składniki potraw arabskich
 
Na ukształtowanie się kuchni arabskiej wpływ miała tradycyjna kuchnia śródziemnomorska, Bliskiego Wschodu i indyjska.Charakterystyczne dla niej składniki to między innymi:
  • ryby
  • cielęcina i jagnięcina
  • łagodne i ostre sosy
  • mięta
  • cebula
  • ryż
  • sezam
  • masło
  • ser
  • chleb
  • jogurt
  • herbata
  • owoce cytrusowe
Tradycyjne potrawy arabskie:

    -falafel – popularne wegetariańskie danie, są to smażone kulki z bobu lub ciecierzycy, z sezamem;
      -hummus – dip podawany z warzywami lub chlebem pita, przygotowywany z gotowanej i utartej ciecierzycy, ziaren sezamu, czosnku i przypraw;
        -kuskus – tradycyjna potrawa marokańska, w której skład wchodzą ziarna pszenicy twardej, smażone warzywa, w tym rzepa, ziemniaki, dynia oraz baranina lub mięso z kurczaka.



        BIESIADY
         
        Niegdyś w czasie uczt ,po posiłkach rozpoczynały się biesiady ,na których prócz gości płci męskiej pojawiały się tancerki i śpiewaczki.Prostytucja była szeroko rozpowszechniona.Wiele niewolnic bogaczy było również ich nałożnicami.Prostytytki i tancerki zostały objęte podatkiem w X wieku.






        Brak komentarzy:

        Prześlij komentarz