niedziela, 18 stycznia 2015

Życie codzienne

 
 
GRY TOWARZYSKIE
 
 
Niegdyś najbardziej rozpowszechnioną grą towarzyską Arabów były kości.Mimo zakazu hazardu,granie na pieniądze nie było rzadkością.Do popularnych rozgrywek należały również szachy ściągnięte z Indii.Wśród gier wymagających sprawności fizycznej znalazło się polo,mniej wysublimowaną rozrywką były zapasy, które nie raz kończyły się wybijaniem zębów i łamaniem kości.
 
 
 
 
STROJE
 
Kiedyś stroje mieszkańców imperium Abbasydów zależały od miejsca ich zamieszkania i statusu społecznego.Mężczyźni nosili na głowie wysoką,filcową czapkę zwaną kalansuwa albo turban.Była okryciem głowy podczas bitew.Arabowie zakładali szerokie spodnie ,koszulę albo dwie, kaftan.Teolodzy nosili pelerynę przykrywającą głowę i ramiona.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
To co składa się dziś na ubiór Arabów  :

Abaja- szeroki,luźny płaszcz bez rękawów , okrycie wierzchnie noszone przez mężczyzn;
Agal- specjalny krążek wykonany ze sznurka (najczęściej z koziej sierści), służący do utrzymania na głowie kefiji
Burka-rodzaj nieprzezroczystego przykrycia głowy, noszonego dodatkowo oprócz chusty przez muzułmanki
Burkini  – kostium kąpielowy  przeznaczony dla muzułmanek i kobiet z innych kultur, których religia zabrania odsłaniania wielu części ciała.
Czador-zewnętrzny strój, noszony przez kobiety
Galabija-tradycyjna szata mężczyzn arabskich.
Hidżab-noszona przez kobiety chusta - kwadratowa, zakrywająca włosy, uszy i szyję, jednak nie ramiona i twarz
Kefija-tradycyjne arabskie nakrycie głowy.
Kwef-określenie zasłony na twarz noszonej przez muzułmanki.
Nikab-to noszona przez muzułmanki jako część hidżabu zasłona na twarz
Turban-męskie nakrycie głowy
 
 


URODA

 
 
Kobiety rzadko opuszczały swoje domostwa, a gdy to robiły zakrywały się licznymi chustami utkanymi z jedwabiu,bawełny lub lnu.W domu mogły prezentować w pełni swoje wdzięki.Kobiety podkreślały na czarno oczy, nosiły mnóstwo biżuterii-kolczyki,bransoletki ,które podczas poruszania się wydawały charakterystyczne dźwięki. Włosy splatano w warkocze,a na głowie noszono diademy. Dbając o urodę kobiety odwiedzały w wyznaczone dni łaźnie.Składały się z pomieszczeń wyłożonych mozaikami, z gorącą i zimną wodą. Dla kobiet wizyta w łaźni była okazją do depilacji specjalną pastą,regulowania brwi za pomocą jedwabnej nitki oraz farbowania włosów henną. Łaźnia od wieków stanowiła doskonałe miejsce do przyjrzenia się ewentualnym kandydatom na żonę.Tam prezentowały się przyszłym swatkom i matkom kawalerów.
 
 
 
 
 
Makijaż arabski :
 
 
 
 
 
 

 
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz